Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Od tego czasu przeczytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stefana Żeromskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Gabrieli Zapolskiej czy Elizy Orzeszkowej.
Akcja ta, której celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do czytania największych dzieł narodowych, cieszy się sporą popularnością w naszej szkole. Narodowe Czytanie nie tylko popularyzuje idee czytelnictwa. Jest to również okazja do spotkania młodzieży z wielką literaturą polską.
W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą był ,,Kordian” Juliusza Słowackiego. Dzieło wybitne, chociaż nie najłatwiejsze w odbiorze.
Kordian Juliusza Słowackiego to arcydzieło polskiego romantyzmu, utwór mądry i poruszający, pełen artystycznych walorów i rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim sugestywną wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem, ale na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę – z jego tęsknotą za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu.
Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się podczas lekcji języka polskiego. Uczestniczyli w nim uczniowie starszych klas.