Podsumowanie z realizacji prowadzonej innowacji ,, Kodowanie na przedszkolnym dywanie”
W roku szkolnym 2022/2023
Termin realizacji: 16.09.2022 r. - 30.05.2023r.
Adresaci: grupy dzieci 3- 4- 5- 6 letnich.
Dzieci z natury są ciekawe świata, chcą doświadczać, eksperymentować, działać. Odpowiedzią na wyżej wymienione potrzeby małego człowieka były zajęcia kodowania, które połączyły wiedzę z różnych obszarów, nauki, technologii, inżynierii, sztuki oraz matematyki. Pozwoliły one dzieciom z biernego odbiorcy stać się twórcą, konstruktorem poszukującym najlepszych rozwiązań. Angażując w działaniu wszystkie zmysły zdecydowanie lepiej zapamiętujemy to, czego się uczymy.
Cel ogólny innowacji:
Głównym celem wprowadzanej innowacji było: rozwijanie u wychowanków kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie
i eksperymentowanie. Doskonalenie wiedzy, umiejętności i warsztatu pracy nauczyciela poprzez stosowanie nowoczesnych metod aktywizujących dzieci.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach z użyciem mat do kodowania
Mata to duża dwustronna plansza. Jedna strona to 9 kolorowych płaszczyzn, każda z nich podzielona jest na 9 mniejszych kwadratów, czyli mamy 81 kolorowych kwadracików. Druga strona to tradycyjna kratownica 10 na 10, czyli 100 kwadratów jednakowej wielkości. Mata może funkcjonować jako sudoku, jako forma zapisu kroków tanecznych, jako podstawa do snucia kodowanych opowieści czy narzędzie do gry „Memory”, dzięki tym zabawom dzieci nabywały podstawy wiedzy o kodowaniu.
Zabawy kolorowymi kubeczkami
Zaczynając zabawy z kubeczkami, dzieci tworzyły dowolne konstrukcje, mury, wieże czy zamki. Dzieci miały pełną swobodę zabawy, następnym krokiem było układanie kubeczków według wzoru. Dzieci odtwarzały elementy w kolejności i według pewnego schematu, który był narysowany lub wypowiedziany. Dzieci uczyły się w ten sposób uważnego słuchania, obserwowania, skupiania uwagi. Dziecko skupione na zadaniu uczy się logicznego myślenia. Kubeczki można było przeliczać, dodawać, odejmować, klasyfikować, tworzyć zbiory, określać kierunki w przestrzeni (na górze, na dole) itd.
Wykorzystanie technologii informacyjnej w zabawach z kodowaniem
Kolejnym krokiem jest zabawa z wykorzystaniem robotów OZOBOT. Dzieci programowały trasę jaką ma przebyć robot na kartce bloku, by dotrzeć do wyznaczonego celu. Programowanie daje dzieciom narzędzia do kreatywnego wykorzystywania technologii. Dzięki temu mogą być nie tylko biernymi odbiorcami natłoku informacji w sieci, lecz również rozwijać się i aktywnie oddziaływać na cyfrową rzeczywistość. Trudno nie dostrzec korzyści, jakie niesie ze sobą nauczanie kodowania
i programowania, a edukacja najmłodszych wydaje się być logicznym i słusznym kierunkiem. Wszak to właśnie dzieci uczą się najwięcej.
Praca na tablicy interaktywnej
Najwięcej radości przyniosło dzieciom kolorowanie na tablicy interaktywnej. Kolorowanki online cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci świetnie radziły sobie z ćwiczeniami takimi jak: puzzle interaktywne czy gry memory.
Podsumowując zakres realizacji innowacji pedagogicznej, należy podkreślić, iż założone cele zostały realizowane. Zabawy w kodowanie i programowanie przyniosły zadowalające efekty dydaktyczne
i wychowawcze, a zajęcia z wykorzystaniem atrakcyjnych pomocy dydaktycznych cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.