W Dniu Niepodległości dzieci poznały symbole narodowe:
flagę Polski, godło.
Uroczyście odśpiewały hymn Polski oraz wykonały prace plastyczne.
W Dniu Niepodległości dzieci poznały symbole narodowe:
flagę Polski, godło.
Uroczyście odśpiewały hymn Polski oraz wykonały prace plastyczne.
23 października 2020r. w Przedszkolu w Łaszewie odbył się Dzień Dyni. W tym dniu rządził kolor pomarańczowy i królowała dynia. Dzieci dowiedziały się jak zdrowym warzywem jest dynia i co możemy z niej zrobić. Były dyniowe zawodowy sportowe i dyniowe pląsy. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną dynię. Dzień był wyczerpujący, ale udany.
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Głodem i Ubóstwem Polski Czerwony Krzyż przeprowadził ogólnopolską kampanię na rzecz walki z głodem. Uczniowie oraz nauczyciele
i pracownicy naszej szkoły włączyli się do zbiórki pieniężnej na w/w cel.
Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
W związku z konferencją prasową
Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego
w dniu 04.11.2020r. i ogłoszeniem od soboty 07.11.2020r.
nowych zasad bezpieczeństwa
w walce z pandemią koronawirusa informujemy, że w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Mierzycach:
- nauka zdalna w klasach I - III od 09 listopada - 29 listopada 2020r.
- nauka i opieka dla dzieci w przedszkolu w Mierzycach i Oddziale Przedszkolnym w Łaszewie pozostaje bez zmian
- przedłużenie nauki zdalnej w klasach IV - VIII do 29 listopada 2020r.
Małgorzata Grajoszek
Aneta Jakubiszyn
Dla rodziców i nie tylko - Jak wspierać dzieci w tym trudnym czasie?
Posiłkując się mądrymi wypowiedziami ekspertów pragnę podzielić się taka refleksją.
Epidemia koronawirusa wywołuje w nas uczucia takie jak lęk, stres i niepewność. Zwłaszcza dzieci silnie je odczuwają. Chociaż każde dziecko inaczej radzi sobie z takimi emocjami, to w obliczu zamkniętej szkoły, odwołanych wydarzeń i izolacji od przyjaciół, będą musiały czuć wsparcie i miłość najbliższych. Teraz bardziej niż kiedykolwiek.
Oto 6 wskazówek skutecznego wsparcia naszych dzieciaków:
1.Bądź spokojny
Rodzice powinni spokojnie rozmawiać ze swoimi dziećmi o koronawirusie. Ważne, aby powiedzieć dzieciom, o istniejącej możliwości, że ktoś z Was w pewnym momencie będzie mieć objawy, które często są bardzo podobne do przeziębienia lub grypy. Rodzice powinni zachęcać dzieci, aby informowały ich, jeśli nie czują się dobrze lub gdy boją się wirusa. Tylko dzięki temu rodzice będą mogli jak najszybciej im pomóc. Zapewnij swoje dziecko, że choroba wywołana koronawirusem przebiega na ogół łagodnie, szczególnie u dzieci i młodzieży. Należy również pamiętać, że wiele objawów COVID-19 można leczyć. Warto przypomnieć dzieciom, że są rzeczy, które możemy zrobić, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym: często myć ręce, nie dotykać twarzy i zostać w domu.
2.Trzymaj się rutyny
Dzieci potrzebują rutyny. Kropka. My, dorośli, musimy bardzo szybko opracować zupełnie nowy plan dnia, aby przetrwać w tych trudnych czasach, mówi dr Damour. Zdecydowanie polecam stworzenie harmonogramu, który obejmuje zarówno czas na zabawę, możliwość kontaktu telefonicznego z przyjaciółmi, a także czas „wolny od technologii” i czas na prace domowe. Musimy zastanowić się, co dla nas jest ważne i zbudować strukturę, która to odzwierciedla. Dużym wsparciem dla naszych dzieci będzie zapewnienie przewidywalnego dnia i świadomości, kiedy powinny się uczyć lub pracować w domu, a kiedy mogą się bawić. Dr Damour sugeruje, aby dzieci w wieku 10-11 lat lub starsze zaangażować w przygotowanie planu dnia. Wtedy dajemy im możliwość zastanowienia się nad czynnościami, które chciałyby wykonywać, a następnie pracujemy wspólnie nad ostatecznym kształtem harmonogramu. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, to najlepiej zaplanować ich dzień tak, aby najpierw zacząć od obowiązków (szkolnych i domowych), a następnie przeznaczyć czas na zabawę. W przypadku niektórych rodzin robienie planu na początku każdego dnia będzie najlepsze dla dzieci. Inne rodziny mogą uznać, że dobrze będzie zacząć dzień nieco później po spaniu i wspólnym śniadaniu. W przypadku rodziców, którzy nie są w stanie nadzorować swoich pociech w ciągu dnia, najlepiej porozmawiać o harmonogramie z osobą, która opiekuje się nimi i wypracować wspólny plan.
3.Pozwól dziecku odczuwać emocje
Wraz z zamkniętymi placówkami edukacyjnymi, odwołano szkolne przedstawienia, koncerty, mecze i zajęcia, w których dzieci uczestniczyły na co dzień. Dr Damour radzi, aby po prostu pozwolić dzieciom na smutek: my, dorośli, patrzymy na tę sytuację z perspektywy naszego życia i doświadczeń, a dla nastolatka to poważne problemy. Wspieraj i okaż zrozumienie dla ich smutku i złości z powodu strat, które opłakują. Jeśli masz wątpliwości jak się zachować, to empatia i wsparcie są najlepszym rozwiązaniem.
4.Sprawdź, jakie informacje o koronawirusie docierają do Twoich dzieci
W mediach krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa. Sprawdź, co usłyszało Twoje dziecko lub co uważa, za prawdę. Nie wystarczy podać dziecku faktów, ponieważ - jeśli uznało za prawdę coś co usłyszało wcześniej i połączy to z nowymi informacjami od Ciebie - może dojść do nieporozumienia. Dowiedz się, co Twoje dziecko już wie i wspólnie rozprawcie się z mitami, radzi dr Damour. Jeśli dzieci mają pytania, na które nie znasz odpowiedzi, możecie wspólnie odwiedzić strony internetowe wiarygodnych instytucji państwowych lub organizacji takich jak UNICEF czy Światowa Organizacja Zdrowia.
5.Stwórz okazje do wspólnego spędzania czasu
W przeżywaniu trudnych emocji bardzo ważna jest równowaga między rozmową o naszych odczuciach, a znajdywaniem rozrywki, która pozwoli rozproszyć myśli. Co kilka dni możecie spędzać wieczór na wspólnej zabawie lub gotować razem posiłki. Nastoletniemu dziecku daj trochę swobód, jeśli chodzi o czas spędzony w telefonie i na mediach społecznościowych. Dostęp ten jednak nie powinien być nieograniczony. Zapytaj swojego nastolatka, jak możecie sobie z tym poradzić? Niech zaproponuje harmonogram korzystania z telefonu i wspólnie zastanówcie się nad planem dnia, radzi dr Damour.
6.Kontroluj swoje zachowanie
To oczywiste, że dorośli są także zaniepokojeni sytuacją związaną z koronawirusem. Jednak ważne, żebyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby nie dzielić się z dziećmi swoimi lękami i nie okazywać obawy. Może to oznaczać powstrzymywanie emocji, co dla wielu okaże się bardzo trudne. Pamiętajmy, że to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Tę sytuację możemy porównać do jazdy samochodem, gdzie dzieci to pasażerowie, a my prowadzimy auto. Nawet, jeśli odczuwamy niepokój, nie możemy pozwolić, aby udzielił się on najmłodszym, dodaje dr Lisa Damour.
Życzę zdrowia, siły, spokoju i zdrowego rozsądku. Trzymam za Was kciuki - Sylwia Cop.
W środę 09.10. 2020r. odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły.
Było to dla wszystkich uczniów bardzo ważne wydarzenie, mające na celu dokonanie świadomego wyboru swoich przedstawicieli.
Wybory Samorządu Uczniowskiego poprzedziła kampania. Kandydaci przygotowali plakaty wyborcze, w których umieścili swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania. Głosowanie było tajne, każdy uczeń z klas I - VIII mógł oddać jeden głos na specjalnie przygotowanych kartkach.
Po podliczeniu 145 głosów przez komisję wyborczą wszystko stało się jasne. Nowy skład Samorządu Uczniowskiego jest następujący:
Przewodnicząca – Aleksandra Bąk – kl. VIII
Zastępca przewodniczącej – Filip Jacaszek – kl. VIII
Sekretarz – Paulina Parzyjagła – kl. VIII
Skarbnik – Mikołaj Perdaszek – kl. VIII
Opiekun kl. I – Sebastian Kasędra – kl. VII
Opiekun kl. II- Oliwia Kudra – kl. VIII
Opiekun kl. III – Weronika Siwek
Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły oraz społeczności.
Opiekun SU: Magdalena Drabek
Rusza nowa edycja projektu „Mała książka – wielki człowiek” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
"Mała książka - wielki człowiek” dla dzieci w wieku przedszkolnym
Projekt dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” we współpracy z bibliotekami publicznymi. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.
W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę „Pierwsze czytanki dla…”, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.
W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.
Wyprawka Czytelnicza: ·
- Książka „Pierwsze czytanki dla…” – starannie dobrany zestaw utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych, w którym przeczytamy zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat. ·
- Broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” – praktyczny poradnik o korzyściach wypływających z codziennego czytania dziecku i odwiedzania z nim biblioteki. Dzięki broszurze rodzice dowiedzą się, dlaczego literatura pełni tak ważną rolę w zrównoważonym, zdrowym rozwoju dziecka, znajdą też wiele czytelniczych porad i inspiracji. ·
- Karta Małego Czytelnika – pięknie zaprojektowana karta biblioteczna do zbierania naklejek za wypożyczone książki.
"Mała książka - wielki człowiek” dla Pierwszoklasisty
Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Czytelnicy znajdą w niej utwory poetyckie i prozatorskie:
Ilustracje do książki stworzyła Iwona Chmielewska – artystka o niezwykłym wrażliwości i dorobku twórczym, znana i ceniona także za granicą (m.in. nagrodzona kilkukrotnie najważniejszą nagrodą dla ilustratorów – BolognaRagazzi Award). Przygotowany przez nią metaforyczny alfabet ukazuje wielowymiarowość sztuki, która nie tylko zachwyca swoją estetyką, ale też ma rozbudzać w dzieciach ciekawość do poznawania liter i nauki czytania, pobudzać do myślenia i zachęcać do własnej aktywności twórczej.
Pierwsze Abecadło zaprasza młodego, początkującego i coraz bardziej samodzielnego czytelnika, jakim jest uczeń klasy pierwszej, do smakowania dobrej literatury i sztuki. Ciekawe teksty o tematyce bliskiej dzieciom, przeplatają się z najwyższej klasy ilustracją. „Czytanie” obrazów jest tak samo fascynujące jak czytanie wyrazów.
Projekt rozpoczyna się w październiku 2020 roku w szkołach podstawowych w całej Polsce, przekazane będą wszystkim pierwszoklasistom przygotowane dla nich Wyprawki Czytelnicze.
Projekt jest całkowicie bezpłatny
Dyrekcja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mierzycach informuje
Decyzją Premiera RP oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej wynikającej z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 24.10.2020r. do 08.11.2020r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym zajęcia dydaktyczno - wychowawcze w klasach IV - VIII będą odbywać się w systemie zdalnym wg obowiązującego planu zajęć.
Zajęcia w klasach I - III oraz zajęcia świetlicowe odbywać będą się tak jak dotychczas.
Rozkład autobusu szkolnego pozostaje bez zmian.
Uczniowie kl. III w dniach 9 i 12 października przystąpili do ogólnopolskiego projektu ,,BohaterON w Twojej Szkole 2020”.
Głównym celem projektu jest zainteresowanie uczniów tematem Powstania Warszawskiego. Wychowawczyni p. Anna Cieśla przedstawiła uczniom zarys historyczny wydarzeń z 1944 roku. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania ,,Godzina ,,W”. Obejrzały prezentację, która zawierała fotografie miasta i jego mieszkańców, ilustracje i rekwizyty z okresu Powstania Warszawskiego. Słuchały też powstańczych pieśni.
Uczniowie wykonali w grupach plakaty upamiętniające Powstanie Warszawskie oraz wspólnie zredagowali życzenia dla powstańców. Była to ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.
Drodzy Rodzice!
Przypominamy, że 14 październik 2020 r.
w naszej szkole
jest dniem wolnym
od zajęć dydaktyczno- wychowawczych
Dyrektor Zespołu
Małgorzata Grajoszek
30.09.2020r. w naszej szkole odbył się klasowy Dzień Chłopaka.
Dzień chłopaka obchodzono bardzo wesoło, były ciekawe prezentacje gry i zabawy.
Każdy chłopiec otrzymał oryginalny upominek i oczywiście mnóstwo życzeń.
Był to dzień pełen wrażeń i zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.
Drodzy Rodzice!
Serdecznie zapraszamy na pierwsze nasze spotkanie
w roku szkolnym 2020/2021
Szkoła Podstawowa w Mierzycach - Filia w Łaszewie
21.09.2020 r. godz. 16:00
Publiczne Przedszkole w Mierzycach
22.09.2020 r.
Szkoła Podstawowa w Mierzycach
23.09.2020 r.
kl. VIII - godz. 16:00
kl. VII - godz 16:30
kl. VI - godz 17:00
kl. IVb - godz. 17:30
24.09.2020 r.
kl. IVa - godz. 16:00
kl. III - godz. 16:30
kl. II - godz. 17:00
kl. I - godz. 17:30
W związku z obowiązującą sytuacją epidemiczną zebrania odbędą się na sali gimnastycznej z zachowaniem reżimu sanitarnego. Prosimy o zabranie ze sobą maseczek i dezynfekcję rąk przy wejściu do szkoły.
Zapraszamy
Małgorzata Grajoszek
Aneta Jakubiszyn
1 września 2020 r. rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny,
który połączył całą społeczność
Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mierzycach
na mszy świętej odprawianej w intencji
dzieci, rodziców i wszystkich pracowników szkoły.
ASERTYWNY sposób odmowy.
Odmowa to tylko jedna z wielu asertywnych wypowiedzi, które warto znać. Technik asertywnego odmawiania można się nauczyć. Jest to potrzebne, gdy ktoś narusza nasze granice, postępuje niezgodnie z naszymi przekonaniami lub namawia do złego.
Na początek spróbuj wprowadzić w życie rady doświadczonych psychologów. Istnieje kilka sposobów – technik lub wizualizacji, które możemy zastosować, aby wzmocnić naszą odmowę. Możesz wyobrazić sobie, że jesteś potężnym słoniem, albo powtarzać swoją odmowę jak zacięta płyta, jeśli adresat nie respektuje twojego zdania. Zapraszam na krótki kurs asertywności!
Etapy asertywnej odmowy
Często bywa tak, że ktoś mimo naszych próśb o zmianę zachowania nie reaguje, nie respektuje wyznaczonych przez nas granic. Warto wtedy zastosować stopniowanie naszych reakcji.
Przykład: rozmawiamy z koleżanką przez telefon. Ona w pewnym momencie zaczyna krzyczeć. Cztery etapy wyglądają następująco. 1. Mówisz do mnie podniesionym tonem, proszę Cię abyś tego nie robiła. 2. To bardzo niemiłe jak krzyczysz, bardzo źle się z tym czuję. 3. Jeśli nie przestaniesz krzyczeć, skończę z tobą rozmawiać przez telefon. 4. Krzyczysz dalej, więc kończę rozmowę.
I odkładamy słuchawkę.
Techniki zachowań asertywnych
„Zdarta płyta”. Jest to popularna technika. Często zdarza się, że odmawiamy komuś, a on ponownie nas prosi. Nie należy wtedy przywoływać kolejnych argumentów i coraz bardziej się tłumaczyć. Trzeba powtarzać zdanie – może być lekko zmodyfikowane – które wypowiedziało się na początku.
Np.: Koleżanka chce pożyczyć 100 zł, ale poprzedniej pożyczki – 50 zł – nie oddała. Mówimy: „nie pożyczę ci 100 zł, dopóki mi nie oddasz 50 zł”. „Ale proszę cię, to już ostatni raz, te pieniądze są mi bardzo potrzebne”. „Powiedziałam, że nie pożyczę ci 100 zł, dopóki mi nie oddasz 50 zł”. „Ale bardzo proszę”. „Nie proś mnie więcej. Powiedziałam, że ci nie pożyczę”.
„Technika zwana jujitsu”. Jej nazwa wywodzi się od jednej ze sztuk walk wschodnich. Polega na nie przeciwstawianiu się argumentom osoby, która nas o coś prosi, pokazaniu, że szanujemy i rozumiemy jej racje, ale odmawiamy, bo takie mamy prawo.
Np.: Siostra w ostatnią sobotę pilnowała naszych dzieci, teraz prosi nas o taką samą przysługę. My mamy umówione wcześniej spotkanie z dawno niewidzianą koleżanką. Mówimy: „Tak, wiem, że tydzień temu poprosiłam cię o pomoc przy dzieciach i chciałabyś, abym teraz ja ci pomogła. Niestety, mam zajęty wieczór i naprawdę nie mogę”.
„Jestem słoniem”. Pomocne w odmowie jest wyobrażenie sobie, że jest się słoniem – wielkim, powoli kroczącym, spokojnym, widocznym, pewnym siebie, ale łagodnym. Mówimy wtedy wolniej, spokojniej oddychamy, patrzymy rozmówcy prosto w oczy, staramy się nie działać pod wpływem emocji. Dopytujemy, co jest niezrozumiałe w wypowiedzi naszego rozmówcy, powtarzamy jego słowa, np. „powiedziałeś, że nie jestem wdzięczna?”.
Jest wiele innych technik stosowania asertywnych wypowiedzi nie koniecznie odmowy np. „Komunikat JA”, komunikat FUO”, wyrażający w rzeczowy sposób nasze uczucia i oczekiwania.
Jeśli interesuje Cię ten temat poszukaj informacji i poczytaj o tym.
Są sytuacje życiowe, w których warto korzystać z asertywnej odmowy.
Opracowała p. psycholog Sylwia Cop
W okresie wakacyjnym dyżury będą pełnić trzy przedszkola i dwa oddziały przedszkolne na terenie Gminy Wierzchlas. Rodzice zainteresowani dowożeniem i uczestnictwem swoich dzieci w zajęciach w poszczególnych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych proszeni są o zgłoszenie dzieci i uiszczenie opłaty za wyżywienie do dnia 22 czerwca 2020 r.
Przedszkola czynne są w następującym okresie:
1. Przedszkole Mierzyce - czynne 29.06 - 10.07.2020 r. tel 572 669 456
2. Przedszkole Kraszkowice - czynne 13.07 - 24.07.2020 r. tel 572 669 455
3. Przedszkole Wierzchlas - czynne 27.07 - 07.08.2020 r. tel 572 669 453
4. Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowowej w Łaszewie
- czynny 10.08 - 19.08.2020 r. tel 43 842 25 29
5. Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowowej w Toporowie
- czynny 20.08 - 31.08.2020 r. tel 43 842 25 92
Rodzic może zapisać dziecko do dowolnego przedszkola, oddziału przedszkolnego w/w okresie.
Pani Dyrektor Małgorzata Grajoszek wraz z pracownikami Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Mierzycach wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji #gaszynchallenge polegającej na wykonaniu 10 pompek
lub 10 przysiadów
i wsparciu finansowym dzieci chorych na SMA.
Udało nam się zebrać kwotę 560 zł.
Życzymy Wojtusiowi i wszystkim dzieciom,
których dotknęła ta choroba, dużo zdrówka.
Tak, nie zdajemy sobie z tego sprawy jak ważne są pochwały w życiu dziecka. Ale nie każda pochwala jest równie dobra a tym bardziej skuteczna w budowaniu u dziecka właściwej samooceny oraz motywacji do dobrych zmian.
Dlatego warto praktykować tzw. POCHWAŁĘ OPISOWĄ ! Pochwała opisowa wymaga od chwalącego większego wysiłku. Aby jej udzielić, musimy rzeczywiście zainteresować się dzieckiem, obserwować, uważnie słuchać.
Chwaląc w ten sposób, opisujemy fakty, konkrety, wydarzenia, ale nie oceniamy. Pochwała opisowa zawiera cenne i w miarę możliwości szczegółowe informacje. Pochwała opisowa odnosi się do zachowań, a nie do samej osoby i jej cech. Tak udzielona pochwała jest dla dziecka bardziej wartościowa, ponieważ w przeciwieństwie do pochwały oceniającej zawiera informacje na temat sytuacji i zachowań, które warto powtarzać w przyszłości, aby otrzymać podobny wynik.
Dodatkową zaletą pochwały opisowej jest to, że dziecko nie może jej odrzucić, podważyć (jeśli jest ona zgodna z zaistniałą sytuacją), może natomiast skłonić je do udzielenia sobie samemu pochwały podsumowującej usłyszany od rodzica opis.
Jeśli zamiast: „Jesteś grzecznym chłopcem”, powiemy dziecku np.: „Usłyszałam, że w tym tygodniu zachowywałeś się spokojnie na zajęciach, byłeś uważny i aktywny na w lekcji”. Wtedy dziecko słyszy szczegółowy opis sytuacji i samo może wysnuć z niego wnioski na temat swojej osoby, np. takie: „Naprawdę potrafię dobrze się zachowywać w szkole”.
Dobrze skonstruowana pochwała: - odwołuje się do konkretnego faktu, zachowania,
- jest jasna i prosta-
- unika ogólników (frazesów typu: „fajne”, „świetnie”)
- opisuje to, co widzimy
- odnotowuje postępy
- natychmiastowa.
Pochwała opisowa zawiera: · Opis zaistniałej sytuacji: i uszczegółowienie: „Widzę, że posprzątałeś, talerze wytarte, sztućce ułożone w przegródkach”.
· Uczucie, odczucie nadawcy komunikatu: „Jak miło jest teraz usiąść w takiej kuchni”.
· Podsumowanie pożądanego zachowania: „To się nazywa świetnie wykonane zadanie” albo „Widzę tutaj dużo starannej pracy”.
Pochwała wypowiedziana w taki sposób powoduje, że dziecko samo może powiedzieć coś pozytywnego o sobie: („jestem staranny, pracowity, dokładnie sprzątam”, itp.).
Przykłady rozmów. Jak nie chwalić? Jak chwalić?
I
Dziecko: „Tato, dostałem czwórkę z tego sprawdzianu z chemii”.
Rodzic przeciętny: „ To wspaniale! Wiedziałem, że sobie poradzisz. Chemię masz we krwi!”
Dziecko może w myślach wysnuć wniosek: „Ech, wcale nie bo gdybym nie ściągnął od Karola, to pewnie bym oblał”.
Dziecko: „Tato, dostałem czwórkę z tego sprawdzianu z chemii”.
Rodzic stosujący pochwałę opisową: „ O! To znaczy, że poprawiłeś ocenę. Z poprzedniego sprawdzianu dostałeś trójkę, o ile dobrze pamiętam. Widziałem, że siedzisz do 22.oo godziny przygotowując się do tej klasówki, dużo notatek i próbnych zadań wykonanych w notatniku. Byłem pod wrażeniem. To się nazywa pracowitość. Możesz być z siebie zadowolony? Dziecko może myśleć: .: „Jak się przyłożę to z kolejnej klasówki też mogę dostać czwórkę. Nie taka straszna ta chemia. Moja pilna praca nieźle wyszła”.
II
D.: „Skończyłem prezentację na polski”.
R.: „Pokaż, zobaczę. Wygląda świetnie, jesteś specjalistą w prezentacjach”.
Dziecko może pomyśleć; „Ciekawe czy na pewno mu się podoba? Wcale nie jestem specjalistą?”
D.: Skończyłem prezentację na polski.
Rodzic stosujący pochwałę opisową.: „Pokaż, chętnie zobaczę. Mhm. Slajdy są przejrzyste, zawarłeś w nich główne punkty prezentacji i zilustrowałeś wszystko odpowiednio dobranymi zdjęciami. Szczególnie robi wrażenie ten w soczystym kolorze. Widać tu pomysłowość. Wygląda na to, że włożyłeś w to sporo pracy”.
D.: ( może pomyśleć): „Potrafię zrobić niezłą prezentację”. (Na głos może powiedzieć): „Też mi się podoba, dobrze wyszło, choć musiałem nad tym pomyśleć”.
Szybka ściąga, aby pochwalić bez oceniania: 1. Opisz, co widzisz. np.: „Widzę czystą podłogę, pościelone łóżko, książki ustawione równo na półce”.
2. Nazwij, co czujesz. np.: „Przyjemnie wejść do takiego pokoju!”
3. Podsumuj godne pochwały zachowanie dziecka jednym słowem. np.: „ To się nazywa porządek!”
Inne przykłady:
ZAMIAST: „Posprzątałaś swój pokój, jaka dobra dziewczynka”
POWIEDZ: „Widzę wszystkie zabawki w pudełku, lalki na półce, każda kredka na swoim miejscu. Wykonano tu dużo dobrej i starannej pracy. Miło jest przebywać w takim pokoju”.
ZAMIAST: „O dziękuję za prezent, ładny szalik”.
POWIEDZ: „O niech no spojrzę, jaki oryginalny kolor, a te grube frędzle i różnokolorowe paski, jest naprawdę wyjątkowy, aż miło pomyśleć jak będę go miał na szyi w chłodny dzień”.
ZAMIAST: „Twój wiersz jest dobry”.
POWIEDZ: „Jestem pod wrażeniem twojego wiersza, szczególnie podoba mi się ten fragment…..(konkretny cytat z wiersza). Prawie jak poeta”.
ZAMIAST: „ O ładny obrazek” POWIEDZ: „Widzę tu strzeliste góry, bujna zieleń łąk, drobne gałązki na drzewach, to się nazywa wrażliwość i szczegółowe oko do patrzenia na piękno przyrody”.
Popróbuj takich pochwał w życiu codziennym a zobaczysz ich magiczny efekt.
(Zapraszam do dzielenia się swoimi postępami i spostrzeżeniami). POWODZENIA !
Opracowała p. psycholog Sylwia Cop
W dniu twojego święta chcę ci podarować
skraweczek ziemi, by na niej hodować,
słodyczowe drzewko, pełne cukiereczków,
tych małych i dużych i z dziurką w środeczku,
by rosły na nim lody w różnym smaku
i świeże truskawki w czekoladowym fraku,
ale nie mogę dać ci tego,
lecz mogę ci życzyć wszystkiego dobrego!
Aby wszystkie fajne dni
w żółwim tempie upływały,
by uśmiechał się
do ciebie świat cały.
By nigdy nie było
porannej pobudki
bez magicznego wiatru
co rozwiewa smutki !
Życzą dyrektorzy i nauczyciele
Zerknij tutaj https://youtu.be/w4h8y17L_5w
Powered by aSc EduPage